Par pe fata

Par pe Fata

I: Am o problema foarte importanta.

Parul de pe fata a inceput sa creasca intr-un ritm alert, iar in zona barbiei au inceput sa-mi creasca fire de par negre exact ca la barbati.

Ce trebuie sa fac? De la ce poate fi aceasta schimbare?

 

R: Problema este una frecvent intalnita, se cheama hirsutism. Poate fi mostenit genetic sau poate fi cauzat de un nivel mai crescut al hormonilor masculini (testosteron) in sangele dvs.

Aceasta crestere, mai ales daca e brusc aparuta poate indica prezenta unui ovar polichistic sau o hiperactivitate a glandei suprarenale.

Este foarte important sa faceti un set de analize care sa verifice nivelurile hormonilor din sangele dvs., niveluri care pot explica aparitia acestei probleme.

Daca exista anumite modificari ele pot fi corectate printr-un tratament hormonal, iar problema firelor de par nedorite poate fi corectata prin epilare cu laser (exista un tip de epilare laser care se poate face inclusiv vara) sau prin epilare cu IPL.

Aceste metode reduc semnificativ numarul de fire de par, iar cele care mai apar vor fi mai subtiri si mai deschise la culoare.

Pentru mai multe informatii va stau la dispozitie in cadrul clinicilor in care lucrez.

Din aceasi categorie

Foliculita

Foliculita I: Cum pot preveni foliculita si anume aparitia acesteia dupa epilare? R: Buna ziua, aparitia foliculitei post epilare poate fi redusa prin utilizarea unei lotiuni cu antibiotic imediat dupa epilare si inca 2-3 zile [...]

Transpiratie excesiva in zona capului

Transpiratie excesiva in zona capului I: As avea mare nevoie de ajutorul dumneavoastra deoarece in ultimii ani am inceput sa transpir foarte tare mai ales in perioada verii. Mi se intampla ca dupa doar [...]

Melasma Faciala

Melasma Faciala I: Ma confrunt cu melasma faciala. De acum 2 ani , de la soare mi se innegrea pielea deasupra buzei. Anul trecut am primit tratament dimineata crema Aslavital Spf50 , seara Unitone. Insa am [...]

Epilare Definitiva

Epilare definitiva I: Bună ziua. Va rog sa mă ajutați și pe mine cu o dilema: In urma căderii masive a parului capilar mi s-a recomandat capsule Novophane. Mâine am programare la epilare definitiva [...]

Riduri

Riduri I: Buna ziua . Am si eu o mare mare problema , am 32 ani si am fata plina de riduri. Am folosit o multime de creme si masti dar fara rezultate. Ma [...]

Ten Gras

Ten Gras I: Ce produse sa folosesc daca am un ten gras? R: Buna ziua, tenul gras se intalneste la persoanele cu seboree, adica cu o productie mai crescuta de sebum, (grasimea de pe suprafata [...]

Blefarita Alergica

Blefarita Alergica I: Buna ziua, După ce imi aplic gene false fir cu fir, cam la 24 ore mi se inflameaza pleoapele si se rosesc. Ma dau cu Kanamicina suflat. În 1-2 zile isi [...]

Par pe fata

Par pe Fata I: Am o problema foarte importanta. Parul de pe fata a inceput sa creasca intr-un ritm alert, iar in zona barbiei au inceput sa-mi creasca fire de par negre exact ca [...]

By |2017-03-09T13:26:57+03:0008/03/2017|Intrebari Dermatoestetica|Comentariile sunt închise pentru Par pe fata

About the Author:

Go to Top