Nevi Papilomatosi

Nevi Papilomatosi

I: Buna seara,

Am 17 ani si de cand eram mica aveam semne de mama, dar foarte putine si foarte mici. Acum am foarte multe si foarte mari nu pot sa port lanturi la gât sau nu pot purta orice haina deoarece mi se agată la semne.

As vrea sa imi dati un sfat as putea scapa cumva de ele? M-am umplut toata pe corp nu numai in zona gâtului ci si pe mâini si pe sani, iar unele sunt culoarea pielii iar apoi dupa ceva timp se fac maroni.

As putea sa ma operez cu laser? Sau sunt cancerigene? As vrea nespus de mult sa scap de ele cu toate ca imi este frica sa nu imi apara si mai multe dupa aceea.

Multumesc frumos si astept raspunsul dumneavoastra.

nevi papilomatosi

R:

Buna ziua,

Semnele de care vorbiti, daca sunt ca cele din imagine, sunt nevi papilomatosi sau poate chiar papiloame.

Nu se cancerizeaza daca le excizati! Nu au risc de cancerizare daca sunt scoase. Nu va apar mai multe daca le excizati.(Daca sunt papiloame chiar apar mai putine!)

Se pot indeparta cu un radiocauter, la costuri mai mici decat cu laser si cu rezultate foarte bune din punct de vedere estetic.

Procedura se face cu anestezie locala.O cicatrice mica poate sa ramana dupa excizie, dar depinde de localizare. In unele zone poate fi foarte putin vizibila.

Multa sanatate.
Dr.Adrian Ilonca


Intreaba si Tu Medicul Dermatolog

Din aceasi categorie


Dermatita Seboreica

Dermatita Seboreica I: Buna ziua. Am observat ca uneori imi apar niste scuame subtiri la nivelul scalpului care in urma gratajului se produc niste [...]

Punct Alb pe Buza

Punct Alb pe Buza I: Buna ziua, Mi-a apărut un punct alb pe buza, nu pot zice ca e dureros doar parca e zona mai [...]

Hemangion

Hemangion I: Buna ziua, Am un baietel de 7 luni jumate. S-a nascut cu un hemangion pe frunte si pe pleoapa dreapta.Cand plange sau [...]

By |2020-11-03T07:43:30+03:0018/07/2018|Intrebari Dermatologie|Comentariile sunt închise pentru Nevi Papilomatosi

About the Author:

Go to Top