Neg pe Tatuaj

Neg pe Tatuaj

I: Buna ziua,

Pe mana stanga am ca un fel de neg pe tatuaj si mi-a aparut inca din martie.

Nu i-am dat importanta, la inceput am mai tras de el si acum e mai mare. Nu stiu ce este si mai am si asa pe langa niste bubite la fel.

Am un tatuaj acolo dar tatuajul este facut de un an jumate.

Va rog mult sa ma ajutati. Va multumesc frumos.


reactie granulomatoasa



R:

Buna ziua,

Din pacate cel mai probabil faceti o reactie granulomatoasa la vopseaua de la tatuaj.

Astfel de reactii pot sa apara si in timp nu imediat dupa tatuaj. Posibil declansata de o alergie la una din substantele din vopsea (cel mai adesea la un metal – Cobalt, crom, etc.).

Am mai avut astfel de cazuri. Se mai poate interveni pentru oprirea si regresia partiala a reactiei fie cu o crema cu cortizon puternica fie cu sedinte de crioterapie. Eventual injectare de triamcinolon.

Apelati la un consult dermatologic pentru tratament.

Multa sanatate.
Dr.Adrian Ilonca


Intreaba si Tu Medicul Dermatolog

Din aceasi categorie


Dermatita Atopică

Dermatita Atopica I: Va rog din suflet un diagnostic si tratament! Băiețelul meu are 8 ani. El are pe față si in spatele brațelor [...]

Alunita Bebe

Alunita bebe I: Buna ziua d-l doctor. Băiețelul meu de 1 an 4 luni i au apărut 2 alunițe, una perfect rotunda pe brat [...]

Puncte si Alunite Rosii

Puncte si Alunite Rosii I: In ultima perioada de timp am observat ca mi-au aparut pe torace si membrele superioare un numar mare de [...]

By |2017-11-21T16:37:38+03:0021/11/2017|Intrebari Dermatologie|Comentariile sunt închise pentru Neg pe Tatuaj

About the Author:

Go to Top