Boala de Piele din Nastere

Boala de Piele din Nastere

I: Bună ziua, domnule doctor! Mă confrunt cu o boală de piele din nastere, localizată pe mâini (palme) si picioare (tălpi).

Este „moştenire de familie”, m-am nascut cu ea, o moştenesc de la mama, iar ea de la bunica, etc.

Aş dori să stiu ce este (cum se numeste) si dacă se tratează si ce presupune tratarea acesteia… Pielea se îngroaşă, la extreme tinde spre o culoare mai roşiatică, este mai aspră şi oarecum se formează pieliți (pe margini). Aveti atasate imagini.

Multumesc anticipat!

P.S: Nu am fost la un dermatolog pana acum pentru ca nu am avut curajul si nici cine sa ma sustina.

boala piele palma
boala piele mana

R:

Buna ziua,

Aveti o afectiune genetica numita Keratodermie palmoplantara. Dupa aspect cel mai probabil este o forma difuza (posibil keratoderma epidermolitica) cu un defect la nivelul keratinei 9 (unul din constituientii pielii).

Sunt foarte multe forme si pentru un diagnostic mai precis veti avea nevoie de un consult dermatologic.

Sunt unele forme care raspund la tratamentul cu creme locale cu acid salicilic (5 pana la 20%) , depinde de cat de severa este hiperkeratoza si la tratamente cu retinoizi sistemic (pe gura).

Daca dorit ma puteti contacta sa va recomand un medic dermatolog in Bucuresti care sa va poata consulta si face recomandari de tratament.

Multa sanatate.
Dr.Adrian Ilonca


Intreaba si Tu Medicul Dermatolog

Din aceasi categorie


Acneea Comedoniana

Acneea Comedoniana I: De 2 ani am probleme cu tenul mai exact am fost diagnosticata cu acnee comedoniana ,am incercat tot felul de tratamente [...]

Tatuaj

Tatuaj I: Buna ziua, imi doresc un tatuaj dar am dermatita atopica. Nu este chiar agresiva. As avea probleme daca imi fac un tatuaj? [...]

By |2017-11-20T16:27:33+03:0020/11/2017|Intrebari Dermatologie|Comentariile sunt închise pentru Boala de Piele din Nastere

About the Author:

Go to Top