Scabie

Scabie

I: Am avut sarcina gemelara si la 7 luni mi-a aparut o mancarime la nivelul picioarelor urmata de mici bubite. In cele din urma am fost diagnosticata cu scabie.

La inceput totula fost pus pe seama sarcinii si ca se va rezolva dupa nastere. Am nascut si nu s-au ameliorat simptomele.

Am fost la dermatolog si mi-a dat o soluție din benzolat de benzil + zinc + apa distilată 5 zile.
5 zile pauza si repetat de 3 ori. Simptomele s-au ameliorat, dar au continuat.

Am mers la alt dermatolog același lucru, am repetat, am mers la al treilea dermatolog si acesta a confirmat ca as avea scabie.
si mi-a dat o crema pe baza de benzonat de benzil 4 zile.

Am făcut si asta si tot am mâncărimi la nivelul pielii.

Sotul, cele trei fetițe au mici bubițe. Locuiesc cu părinții aceștia nu au nimic dar am urmat cu toții tratamentul .


scabie



R:

Buna ziua,

Leziunile din poze pot fi datorate si unor muscaturi de insecte sau unor alergii. Antihistaminice si o crema cu dermatocorticoid cateva zile.

Scabia poate sa recidiveze daca nu s-a facut tratamentul corect si nu s-au igienizat lenjeria, asternuturile, prosoapele, hainele.
Leziunile de pe gat sunt mai degraba o reactie iritativa sau alergica.

Multa sanatate.
Dr.Adrian Ilonca


Intreaba si Tu Medicul Dermatolog

Din aceasi categorie


Alunite

Alunite I: Corpul meu este plin de alunite. La ce ar trebui sa fiu atent legat de acestea? Cand ar trebui sa-mi fac griji? [...]

Dermatita Atopică

Dermatita Atopica I: Va rog din suflet un diagnostic si tratament! Băiețelul meu are 8 ani. El are pe față si in spatele brațelor [...]

Stafilococ Auriu

Stafilococ Auriu I: Buna ziua. As dori sa va intreb si eu despre o infecție cu un stafilococ auriu. Se intampla in urma cu [...]

By |2017-12-30T18:10:44+03:0030/12/2017|Intrebari Dermatologie|Comentariile sunt închise pentru Scabie

About the Author:

Go to Top