Granulom Anular

Granulom Anular

I: Mă puteți ajuta să-mi spuneți ce e? Am mâncărimi și mi-au ieșit pe mâini, picioare și una pe gât.


granulom anular



R:

Buna ziua,

Aspectul leziunilor este de granulom anular, o afectiune cronica a pielii care poate sa dureze si cativa ani.

Pentru un diagnostic diferential trebuie sa va faceti un examen micologic direct (elimina eventualitatea unei micoze-o ciuperca) din scuame de la nivelul leziunilor.
Diagnosticul de certitudine se poate pune pe baza unei biopsii din leziune.

Pentru tratament va fi nevoie de un consult dermatologic.

Uneori raspunde la o crema cu cortizon puternic alteori e nevoie de diverse scheme terapeutice. O analiza a glicemiei va trebui sa faceti deoarece se poate asocia cu un diabet zaharat de tip 2.

Multa sanatate.
Dr.Adrian Ilonca


Intreaba si Tu Medicul Dermatolog

Din aceasi categorie


Caderea Excesiva a Parului

Caderea Excesiva a Parului I: Am 23 de ani, va deranjez cu o problema intalnita de ceva timp cu caderea excesiva a parului si mancarimi. [...]

Acneea Comedoniana

Acneea Comedoniana I: De 2 ani am probleme cu tenul mai exact am fost diagnosticata cu acnee comedoniana ,am incercat tot felul de tratamente [...]

Alunite

Alunite I: Corpul meu este plin de alunite. La ce ar trebui sa fiu atent legat de acestea? Cand ar trebui sa-mi fac griji? [...]

By |2017-11-10T12:30:09+03:0010/11/2017|Intrebari Dermatologie|Comentariile sunt închise pentru Granulom Anular

About the Author:

Go to Top